Autor: Mirjana Slovenec, 8. 11. 2018.

U srijedu 7. studenoga 2018. u Općinskoj knjižnici i čitaonici u Mariji Bistrici bilo je u 13 h održano Županijsko natjecanje u čitanju naglas. Prvi smo se put i mi okušali u toj vrsti natjecanja.

Školu su predstavljale Lucija Trdinšak, učenica 5.b razreda, i Gabriela Kralj, učenica 8.b razreda. Zadatak im je bio predstaviti knjigu (prozno djelo) po vlastitom izboru te izražajno čitati odabrani ulomak iz nje, sve zajedno u 5 minuta. Učenice su pokazale kako vole i znaju čitati, kako o pročitanoj knjizi mogu samostalno govoriti i kako svojim nastupom mogu zainteresirati slušače da također posegnu za knjigom. Ostavile su dobar dojam te su dobile pozitivne kritike, što je vrlo motivirajuće i za njih i za njihove školske prijatelje. Dakako, uloga prijatelja uvijek je vrlo važna, stoga se za „razbijanje treme“ pobrinula Karla Kundih, učenica 8.b razreda i odlična čitačica, koja je svojom prisutnošću podržala nastup svojih prijateljica. Učenice je vodila učiteljica Hrvatskoga jezika Vedrana Gudek.

Tijekom cijeloga se programa Natjecanja provlačio moto da zaista nije važno pobijediti, već aktivno sudjelovati. Slušali smo jedni druge, čitali smo jedni drugima, smijali se međusobno i družili uz grickalice. Bogatiji smo za još jedno lijepo iskustvo. I zahvalni Općinskoj knjižnici i čitaonici u Mariji Bistrici na tome što smo bili srdačno primljeni i što smo se ugodno osjećali.