« Kolovoz 2020 »

PROJEKT GRAĐANIN - ZAGORSKA RUŽA
Autor: Viktorija Lončar, 3. 7. 2020.

PROJEKT GRAĐANIN - ZAGORSKA RUŽA
U Svetom Martinu na Muri od 29.6-4.7.2020. održan je seminar za provoditeljice građanskog obrazovanja u organizaciji Foruma za slobodu odgoja uz suradnju s Krapinsko--zagorskom županijom i gradom Rijekom. Iz naše županije sudjelovalo je sedam učiteljica koje se usavršavanju u domenama građanskog odgoja i obrazovanja. Predstavljajući projekt ZAGORSKA RUŽA, učiteljica Božica Mandić, istaknula je izvrsnu suradnju Osnovne škole Đure Prejca Desinić i muzeja Dvor Veliki Tabor, naglasivši kako i škola i Muzej promiču inicijativu da muzej nudi izvrsne potencijale za učenje i primjenu tema iz građanskog odgoja i obrazovanja. Usmena predaja o Veroniki Desinićkoj stoljećima je prisutna u našem, zagorskom kraju. Ovim smo radom željeli pokazati da je ona i danas intrigantna tema koja je pronašla svoje ostvarenje povezujući identitet mjesta, škole i županije, rekla je učiteljica Mandić. Zagorska Ruža, naša Veronika Desinića, učinila da djelujemo kao tim. Radili smo zajedno, učili smo zajedno i međusobno se nadopunjavali svjesni svojih nedostataka, ali i svojih jakih strana. Svaki je naš čin bio usmjeren k ostvarenju cilja projekta, a to je osvješćivanje i senzibiliziranje javnosti o vrijednosti i važnosti očuvanja nematerijalne kulturne baštine te promocija Legende o Veroniki Desinićkoj koja bi mogla postati, koja zapravo jest, potencijalan kulturno-turističko-gospodarski resurs, takoreći brand nedovoljno prepoznat, istražen i iskorišten. Projekt je zainteresirao radijsku voditeljicu obrazovne emisije IZVAN OKVIRA te je učiteljica Mandić predstavila Zagorsku ružu i hrvatskom radijskom slušateljstvu.

PROJEKT GRAĐANIN - ZAGORSKA RUŽA
Autor: Viktorija Lončar, 3. 7. 2020.