Autor: Mirjana Slovenec, 19. 3. 2015.

Blagdan sv. Valentina obilježava se svake godine 14. veljače. Povezanost sv. Valentina uz pitanja ljubavi potječe iz legende o braku mlade kršćanke s rimskim legionarom, koji je iz ljubavi prema njoj također postao kršćaninom. Tijekom priprava za brak oboje su na smrt oboljeli, a svetac je njihov brak blagoslovio dok su njih dvoje umirali na smrtnoj postelji.
U našem kraju postoji narodni običaj da se na dan sv. Valentina  djeci ostavljaju  peciva u obliku ptica u dvorištu, uz objašnjenje da je to dan kada ptice imaju svadbu, da se "ftičeki ženiju". U našoj područnoj školi Vinagora učenici su uredili prigodni pano te nas podsjetili na taj običaj.